0

17 stycznia 2014

100 lat muzeum w Szczecinie. Kilka słów o jubileuszowej publikacji Muzeum Narodowego w Szczecinie

Pod koniec 2013 roku, z okazji 100-lecia istnienia gmachu Muzeum Narodowego, ukazała się praca zbiorowa 100 lat Muzeum w Szczecinie przedstawiająca dzieje szczecińskiego muzeum od początku jego działalności do czasów współczesnych.

Publikacja podzielona jest na cztery części. Pierwsza stanowi swego rodzaju wstęp. Obraz świata – symbol miasta. Kilka słów o dwóch pękniętych negatywach Szymona Piotra Kubiaka odwołuje się do dwóch historycznych fotografii – a właściwie szklanych, pękniętych negatywów: jeden przedstawia tył Gmachu Głównego, drugi – hol byłego Muzeum Miejskiego. Obraz Gmachu Muzeum stał się z czasem ważnym symbolem odnoszącym się do lokalnej społeczności. Jak pisze autor: „sam wizerunek tegoż – odziedziczonego po Muzeum Miejskim – Gmachu Głównego, archiwalny, choć częściej zupełnie aktualny, stanowi najpopularniejszy widok zachodniopomorskiej metropolii (s.12)”.

Część druga to rezultat rzetelnej pracy Bogdany Kozińskiej. Szczecińskie Muzeum wczoraj jest rozdziałem rozbitym na siedem podrozdziałów, z których sześć dotyczy historycznych instytucji muzealnych w Szczecinie, między innymi Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza, Pomorskiego Związku Sztuki, kolekcji przyrodniczo-naukowych i sztuki antycznej Heinricha Dohrna. Ta część poświęcona jest przede wszystkim początkom działalności Muzeum w Szczecinie, rodzeniu się idei stworzenia gmachu skonstruowanego przez Wilhelma Meyera.

Kolejna część – której autorem jest obecny dyrektor Muzeum Narodowego Lech Karwowski – prezentuje bliższe i dalsze plany rozwoju muzeum – w tym przede wszystkim plany stworzenia nowych ekspozycji stałych Gmachu Głównego. Zwieńczeniem pracy jest bogaty wykaz publikacji dotyczących tematu (powstałych w latach 1834 – 2013), sporządzony przez Adriannę Jędrzejczak.

100 lat Muzeum w Szczecinie, to druga jubileuszowa publikacja, która upamiętniać ma utworzenie Gmachu Głównego szczecińskiego muzeum (noszącego początkowo nazwę Muzeum Miejskiego). Wcześniej jubileusz otwarcia (które miało miejsce 23 czerwca 1913 roku) uczczono wystawą 1913. Święto Wiosny, której towarzyszyło wydanie polsko-niemieckiego katalogu.  Omawiana praca, wydana pod redakcją Szymona Piotra Kubiaka i Dariusza Kacprzaka, imponuje szatą graficzną – dwujęzyczny tekst podzielony jest synchronicznie, wydawnictwo uzupełnia szereg fotografii, w tym fotografii archiwalnych czy przedwojennych planów budowy muzeum i Wałów Chrobrego. Praca nie odbiega od standardów publikacji naukowej: autorzy tekstów – zwłaszcza autorka części historycznej – powołują się na liczne materiały źródłowe oraz korzystają z szerokiej oferty bibliograficznej.

Bez wątpienia jest to wydawnictwo, które zainteresuje pasjonatów historii Szczecina i regionu. Wnosi ono także swój wkład w upamiętnienie bogatej historii szczecińskiego muzealnictwa.

autorka: Agata Jankowska

  • 100 lat Muzeum w Szczecinie
  • Muzeum Narodowe w Szczecinie
  • Szczecin

About Agata Jankowska

View all posts by Agata Jankowska

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress