0

28 marca 2014

Anna Augustynowicz laureatką nagrody „Człowiek Teatru” im. Zygmunta Huebnera

Anna Augustynowicz, uznana w całym kraju reżyser teatralny, a od ponad dwudziestu lat dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie została pierwszą laureatką nagrody „Człowiek Teatru ” im. Zygmunta Huebnera. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 24. marca w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Zygmunt Huebner, aktor i reżyser teatralny, uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców teatru polskiego drugiej połowy dwudziestego wieku. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Jako reżyser i aktor aktywnie współpracował z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, który uczynił najważniejszym teatrem poza stolicą. W latach 1963-70 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Starego w Krakowie. Od roku 1974 aż do śmierci w 1989 był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Przez lata swojej działalności artystycznej współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami. Gościnnie pracował z wieloma polskimi teatrami, wyreżyserował także liczne spektakle telewizyjne. Nagroda „Człowiek Teatru”, ustanowiona przez Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Huebnera, ma na celu promowanie postawy i wartości, które prezentował swoim życiem – a więc chociażby uczciwość, pracowitość, odpowiedzialność i oddanie sztuce teatralnej – a także ludzi, którzy swoim życiem kontynuują misję, której Zygmunt Huebner był oddany. Więcej informacji na temat fundacji oraz nagrody znaleźć można na stronie http://fundacjahubnera.org.pl.

Anna Augustynowicz urodziła się w 1959 roku w Dębicy. Jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Do 1991 związana była z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Od 1991 roku związana jest z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, gdzie od 1992 roku zajmuje stanowisko dyrektora artystycznego. Jako prekursorka zastosowania środków multimedialnych w swoich inscenizacjach zdobywa uznanie na skalę europejską.  Lista teatrów, z którymi współpracowała, podobnie jak jej dorobek artystyczny i nagrody i wyróżnienia, którymi została uhonorowana jest tak długa, że nie wiedziałbym nawet, które tu wyróżnić, zainteresowanych odsyłam więc do wikipedii i innych źródeł – jest o czym poczytać. Wspomnę tylko o Nagrodzie Artystycznej Miasta Szczecina, którą otrzymała w 1995 roku, oraz tytule Ambasadora Szczecina, przyznanym jej w roku 2002

autor: Stanisław Plenzler

zdjęcie: B. Sowa/Teatr Współczesny

  • Anna Augustynowicz
  • Nagroda „Człowiek Teatru” im. Zygmunta Huebnera
  • Teatr Współczesny

About Stanisław Plenzler

View all posts by Stanisław Plenzler

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress