1

14 kwietnia 2014

Kontrapunkt 2014: Między komedią a niesmakiem

Aktorzy Teatru Współczesnego wzięli na warsztat twórczość jednego z najbardziej niepokornych twórców greckiego antyku. Niezależnie jednak od oryginalnej treści tekstów Arystofanesa, współczesne ich sceniczne wykonanie raczej żenuje niż bawi.

Odwieczne starcie płci, konfrontacja między tym, co kobiece, a tym, co męskie. Oglądając komedie Arystofanesa we współczesnej interpretacji można odnieść wrażenie, że awantura wokół niewypowiedzianego jeszcze słowa gender wybuchła już w antycznej Grecji, znanej zresztą z przekraczania seksualnych konwencji.

Nie ma jednak większego uzasadnienia, aby w inscenizacji komedii Arystofanesa doszukiwać się jakichkolwiek głębszych sensów. Nie warto też analizować przedstawionego w niej poczucia humoru. Choć część kontrapunktowej widowni wydawała się być szczerze rozbawiona gagami słownymi i sytuacyjnymi, wykreowanymi na scenie Malarni, ich poziom wcale nie przewyższał „artystycznego? poziomu dialogów polskich sitcomów klasy Z w rodzaju „Świata według Kiepskich?. A już – nomen omen – szczytem żenady były sztuczne penisy z dumą noszone przez postaci spektaklu. Oczywiście, falliczny charakter sztuki obnażony został już wiele dziesiątek lat temu i nie jest to żadna nowość, a ordynarna fizjologia na scenie dawno też przestała szokować, ale dobry smak powinien mieć chyba swoje granice.

U wrażliwego na sztukę widza spektakl o wdzięcznym i niezasłużenie głębokim tytule „Między nogami? nie mógł wywołać wzwodu artystycznych doznań. Wzwód pokazany na scenie z subtelnością godną gorszej sprawy zniesmaczył mnie do tego stopnia, że szkoda mi słów na kontynuowanie tej recenzji. Wzwód na scenie w „Między nogami? najwyraźniej musiał siłą swojej ekspresji zrekompensować intelektualną impotencję twórców spektaklu. Czy zabieg się udał? To już pytanie do obecnych na widowni pań. O ile wyłączyły artystyczną recepcję i wyobraziły sobie, że oglądają nie przedstawienie teatralne, a niezbyt zabawną komedię erotyczną.

autor: Maciej Pieczyński

 

MIĘDZY NOGAMI

na podstawie komedii Arystofanesa: Lizystrata, Thesmoforie, Żaby, Ptaki

przekład – Janina ?awińska-Tyszkowska

scenariusz i reżyseria – Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Maciej Litkowski, Wojciech Sandach

scenografia i kostiumy – Karolina Grzeszczuk

muzyka – Barbara Biel

premiera – 9 maja 2013

występują: Adam Kuzycz-Berezowski, Michał Lewandowski, Maciej Litkowski, Wojciech Sandach

KONTRAPUNKT. XLIX Przegląd Teatrów Małych Form

 

 

 

 

  • Kontrapunkt
  • Kontrapunkt 2014
  • Teatr Współczesny

About Maciej Pieczyński

View all posts by Maciej Pieczyński

One thought on “Kontrapunkt 2014: Między komedią a niesmakiem

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress