0

25 października 2013

Miguel Gaudêncio – człowiek renesansu, wizjoner kina

Choć nie znajdziemy w polskiej edycji popularnej internetowej encyklopedii hasła mu poświęconego, to właśnie z naszym krajem – a konkretnie ze Szczecinem – związał swoje losy. Miguel Gaudêncio to człowiek renesansu: reżyser, scenarzysta, fotograf, twórca reklam i podróżnik. W 2014 roku ukarze się jego kolejny film – kręcony w Szczecinie.

Z Mozambiku do Szczecina

Miguel Gaudêncio urodził się w 1971 roku w Mozambiku. Swoją karierę rozpoczął w Portugalii, gdzie jeszcze przed 30 urodzinami nakręcił ponad 200 teledysków. Śmiało można nazwać go mistrzem tej sztuki, na swoim koncie bowiem ma wiele nagród, m.in. SOL TV music Video Award. W 2001 roku postanowił podbić rynek komercyjny. Zaczął współpracować z takimi firmami jak Mc’Donalds, Coca-cola oraz Mercedes, tworząc dla nich znakomite i zapadające w pamięć reklamy. W 2004 roku rozpoczął swoją podróż po świecie. Pracował m.in. w w Niemczech, Rosji, Chorwacji, Słowenii, Czechach, Maroku, Tunezji. Na stałe osiadł w Szczecinie, gdzie nakręcił już jeden film, trwają prace nad kolejnym. Nadal zajmuje się także pracą dla światowych agencji reklamowych. Ponadto rozwija się na gruncie fotografii. Jego zdjęcia możemy oglądać na stronie internetowej włoskiego PhotoVogue’a. Na swoim profilu na facebooku artysta prezentuje wiele fotograficznych ujęć naszego miasta. Szczecin w jego obiektywie jawi się jako miasto tajemnicze i bogate w “treść”. Autor zamienia za pomocą aparatu Szczecin w książkę, pełną intrygujących opowieści dotyczących codzienności.

Firth,  Adamczyk i Kulesza

w 2008 roku Gaudêncio nakręcił swój pierwszy film pełnometrażowy  -  Second life. Z produkcją wiąże się niesamowita historia. Przeznaczono na nią największy w historii portugalskiego kina budżet – dwa miliony euro! Początkowo główną rolę miał grać Colin Firth. Niestety aktor nie znalazł w swoim napiętym terminarzu czasu na udział w filmie. Wtedy reżyser zainteresował się polskim aktorem, którego talent podziwiał w komedii Lejdis – Gaudêncio postanowił obsadzić w głównej roli męskiej Piotra Adamczyka. Sprzyjał temu fakt, że Adamczyk doskonale włada językiem angielskim oraz włoskim. Obok polskiego aktora zagrała Lucia Moniz, znana szerszej publiczności z filmu To właśnie miłość.

Portugalski artysta niedługo później rozpoczął pracę nad kolejnym filmem, tym razem dokumentalnym. Pragnienie piękna to opowieść o ludziach, którzy postanowili poprawić swoją urodę, wierząc, że zmieni to ich życie na lepsze. Czy rzeczywiście tak się stało i jak ważny jest w gruncie rzeczy wygląd – o tym możemy dowiedzieć się oglądając film.  Swoimi opiniami na temat operacji plastycznych dzielą się z widzami m.in. prof. Zbigniew Lew Starowicz, ksiądz Kazimierz Sowa, Piotr Najsztub, Jaga Hupało, Maria Czubaszek, Agnieszka Szulim, Julia Pietrucha i Teresa Rosati. Obok wypowiedzi na temat piękna, widz staje się świadkiem dramatów oraz lęków czterech głównych bohaterów, którzy zdecydowali się na operacje plastyczne mimo strachu przez bólem i ewentualnymi pooperacyjnymi komplikacjami. Narratorem całej opowieści jest wybitna polska aktorka Agata Kulesza. Film powstał przy ścisłej współpracy z renomowaną szczecińską kliniką chirurgii plastycznej Artplastica.

Film Miguela Gaudencio w nienatrętny i wyważony sposób naświetla to skomplikowane nastawienie społeczne, wymierzające karę dwukrotnie – raz za niedostatki urody i drugi – za chęć ich naprawienia.Widz doświadcza go wielowymiarowo – za pośrednictwem bohaterów, zmagających się ze swoimi kompleksami, a także lękiem przed ingerencją chirurgiczną i reakcją otoczenia, autorytetów polskiego życia społecznego, którzy dzielą się z widzami swoimi refleksjami na temat operacji plastycznych oraz konfrontując swoje własne opinie z sytuacją, w jakiej znaleźli się bohaterowie filmu.

Pragnienie piękna jest filmem niejednoznacznym, odważnie sięgającym w głąb ludzkich uczuć, których intensywność nikogo nie pozostawi obojętnym. Na tym poziomie emocjonalnym nie istnieją łatwe odpowiedzi i reżyser doskonale zdaje sobie z tego sprawę, interpretację pozostawiając widzom. W rezultacie otrzymujemy film mocny, wręcz jątrzący, zmuszający widza do przemyślenia raz jeszcze swojej, często popartej stereotypami, opinii o ludziach poddających się operacjom plastycznym

Apokalipsa w Szczecinie

Pod koniec  przyszłego roku w kinach ukarze się kolejny film autora Świadek. Jest to apokaliptyczna opowieść o końcu świata, który rozpoczyna się od Szczecina – w materiałach promocyjnych określonego jako małe, polskie miasteczko. Zdjęcia kręcone były m.in. na szczecińskim cmentarzu i w szpitalu na Pomorzanach, na szczecińskich ulicach, w parku Kasprowicza, w centrum oraz w Bulwarach nad Odrą. W postać Naomi – kobiety, która straciła dziecko i musi stawić czoła codziennemu życiu w obliczu tej tragedii – wciela się Michalina Olszańska.Do tej pory można było obejrzeć zwiastuny filmu w kinie Pionier. Wszyscy zainteresowani mogą odwiedzić także oficjalną stronę internetową artysty: http://www.miguelgaudencio.com/ , gdzie dostępne są materiały video dotyczące filmu. Znajdziemy tu także informacje na temat innych projektów reżysera oraz bogate portfolio.

Niemiecki Stettin – Polski Szczecin

Poza pracą dla największych firm i koncernów, Gaudêncio angażuje się także w artystyczne projekty niskobudżetowe. Wraz z Sedina TV stworzył filmową etiudę o Szczecinie i jego burzliwej historii Easter Monday. To jakby historyczna wizytówka miasta – ukazane zostały zarówno fragmenty nagrań z przedwojennego niemieckiego Szczecina, kadry z wojny, jak i obrazy miasta z 2012 roku. Dzieło ilustruje ideę wedle której Szczecin jest palimpsestem na którym swoje ślady pozostawili zarówno Niemcy, jak i Polacy. Etiuda jest pełna melancholii, zachęca do snucia wspomnień i podjęcia dyskusji na temat przeszłości Szczecina i jego pogranicznego charakteru. Easter Monday to także opowieść o nas samych, o korzeniach naszej tożsamości. Obraz jest pełen symboliki i ukrytych znaczeń. Znakomita jest także oprawa muzyczna dzieła.  Film można obejrzeć na stronie internetowej artysty.

Miguel Gaudêncio to człowiek niezwykły. W swojej twórczości łączy zarówno akcje komercyjne jak i niebanalne artystyczne projekty. Zajmuje się  filmem, reklamą, jak i fotografią. Pracuje w całej Europie. To zaszczyt, że właśnie nasze miasto wybrał na miejsce zamieszkania. Warto śledzić dalszy rozwój kariery artysty.

autor: Małgorzata Orlewicz

 • Agata Kulesza
 • Agnieszka Szulim
 • Easter Monday
 • Jaga Hupało
 • Julia Pietrucha
 • Kazimierz Sowa
 • Kino Pionier
 • Lucia Moniz
 • Maria Czubaszek
 • Miguel Gaudêncio
 • Piotr Adamczyk
 • Piotr Najsztub
 • Pragnienie piękna
 • Second life
 • Świadek
 • Szczecin
 • Teresa Rosati
 • Zbigniew Lew Starowicz

About Małgorzata Orlewicz

View all posts by Małgorzata Orlewicz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress