0

16 kwietnia 2014

Wilento i Orłowski – duet z klasą

Magda Wilento i Szymon Orłowski to duet, o którym  coraz głośniej w Szczecinie i nie tylko. Mają za sobą udział w programie telewizyjnym, wspólnie koncertują i nagrywają płyty. Zatem ich spotkanie nie jest przypadkowe. Od kilku lat razem pracują na scenie. Szymon jako muzyk towarzyszący, zaś Magda jako wokalistka. Do tej pory poruszali się najczęściej w stylistyce jazzowej. Oboje wystąpili na płycie Columbus Jazz Coffee, a także podczas kilku edycji festiwali takich jak Me.Ba czy Zmagania Jazzowe, dzieląc scenę z takimi muzykami jak: Marcin Jahr, Sebastian Sołdrzyński, Sylwester Ostrowski, Newman Taylor Baker, Michał Wróblewski i wielu innych.

fot. Jerzy Miszuk

Magda występowała w spektaklach „Dobranoc Mr Blues? oraz „Jutro będzie dobry dzień? do których muzykę opracował Szymon. Jego z kolei znać możemy ze Sklepu z Ptasimi Piórami oraz projektów jazzowych (w 2011 roku ze swoim trio jazzowym „Clockwork?, czyli Maćkiem Wróblem i ?ukaszem Poprawskim nagrał i wydał płytę) . Ostatnim plonem szczecińskiego duetu jest płyta „Jedyny?. Utwór z tej płyty pt. „Nienaganna panna? zagościł już na szczecińskiej liście przebojów.

Duet Wilento/Orłowski to swoiści eksperymentatorzy. Oboje znakomicie poruszają się w stylistyce jazzowej, ale i nieobca jest im też poetyka popowa. Jednak ich ostania propozycja w postaci płyty „Jedyny? świadczy zarówno o odwadze, jak i o wielkich umiejętnościach. Odwaga tej płyty to brzmienie utworów. W “Nienagannej Pannie” Magda pokazała, że nieobce są jej umiejętności jazzowe, a Szymon jeszcze raz potwierdził, że gitara basowa to instrument który odpowiednio  użyty posiada wiele możliwości brzmieniowych i interpretacyjnych.

Tworząc tę płytę nie chcieliśmy się na nikim nie wzorować – mówi Magda Wilento. Oczywiście mamy swoich ulubionych artystów, ale są to nasze pomysły autorskie. Niektóre z nich powstawały podczas prób czy też w trakcie nagrania. Jednak w tej płycie szukaliśmy własnej drogi, własnego brzmienia. Efekty tego będą mogli oceni słuchacze.  

Często utwory z tej płyty powstawały w kształcie jakiegoś szkieletu, ale w trakcie pracy wokół niego budowaliśmy swoje pomysły, pracowaliśmy nad brzmieniem - dodaje Szymon.

fot. Jerzy Miszuk

Płyta to też odważne eksperymenty z przekształceniem głosu Magdy. Pomysł to dobry wychodzący poza zwykłe ramy stylistyczne. Efektów nie ma zbyt wielu zatem nie męczą a ubogacają brzmienie. Mocną stroną płyty są teksty przyjaciółki Magdy i Szymona szczecinianki Doroty Wójcik. Są nastrojowe bardzo kobiece takie do słuchania. Po, mimo, że muzyka i brzmienia na płycie są bardzo nowoczesne teksty w aranżacjach Szymona się obroniły. Nie zniknęły wśród elektroniki.

Brawo za odwagę i niekonwencjonalny pomysł. Płyta nie należy do łatwych wymaga spokojnego wysłuchania. Propozycja duetu Orłowski-Wilento to taka propozycja na wieczór do spokojnego wysłuchania i przemyślenia.

Jak twierdzi Magda –„Jedyny?  to nie jedyna płyta to płyta pierwsza ,wyjątkowa, inna. Na kolejne przyjdzie czas. Pomysłów jest bardzo dużo, jednak teraz muszę skupić się na innych rzeczach.

rozmawiał: Andrzej Wiśniewski

  • Jedyny
  • Magda Wilento
  • Magda Wilento & Szymon Orłowski
  • Szymon Orłowski

About Krzysztof Lichtblau

View all posts by Krzysztof Lichtblau

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress